SPHINX III
likwidacja przebarwień, trądziku, rumienia
Uspokajanie rumienia naczyniowego
Rumień skórny dotyka najczęściej okolice twarzy, w tym policzki, nos, czoło i brodę. Powstaje na skutek przeobrażeń w układach naczyń krwionośnych włosowatych i może być przyczyną groźniejszych dolegliwości, jak choćby trądzik różowaty. Dlatego ważne jest wczesne rozpoznanie i szybkie leczenie. Delikatne naczynia krwionośne potrzebują szczególnej pielęgnacji. Łatwo rozszerzają się i prowadzą do tworzenia się tzw. pajączków. Nie możemy kontrolować naszego układu nerwowego odpowiedzialnego za szybszy przepływ krwi i tworzenie się naturalnych rumieni, możemy natomiast stosować zabiegi profilaktyczne, które pomogą kontrolować rumień i nie dopuścić do jego transformacji i rozwoju, jak laseroterapia urządzeniem IPL SPHINX III
SPHINX III skutecznie redukuje zmiany naczyniowe przy pomocy emitowanych fal świetlnych o dłuższych i krótszych długościach. Najskuteczniejszym sposobem na trwałe pozbycie się rumienia są regularne zabiegi. Tylko dzięki tak zdecydowanym krokom można zlikwidować źródło problemów, sprawiając, że więcej nie powrócą. Nie oznacza to jednak, że można w ogóle nie przywiązywać wagi do odpowiedniej pielęgnacji skóry. Chcąc zadbać o jak najzdrowszy wygląd i stan cery, powinno się uzupełnić zabiegi o stosowanie odpowiednich kosmetyków. Dzięki temu leczenie będzie jeszcze bardziej efektywne.
Trądzik
Trądzik jest jedną z coraz częściej występujących zmian skórnych, dotyka bowiem nie tylko młodzież, ale też osoby po 30., a nawet 40. roku życia. Powstaje jako wynik nadmiernej aktywności gruczołów łojowych spowodowanej zaburzeniami hormonalnymi, ale także stresem, złym odżywianiem się, czy predyspozycjami genetycznymi.
Redukcja trądziku za pomocą urządzeń IPL przynosi fantastyczne rezultaty estetyczne, zwłaszcza w przypadku trądziku zapalnego. Zabieg nie niesie ze sobą niebezpieczeństwa wystąpienia efektów ubocznych, które mogą pojawić się w trakcie stosowania leków miejscowych lub doustnych.
Technologia IPL stosowana przy redukcji trądziku niszczy bakterie skórne odpowiedzialne za jego powstawanie, co przeciwdziała tworzeniu się przyszłych ognisk zapalnych na skórze twarzy, klatki piersiowej czy pleców.
Zalecamy serię 3-5 spotkań przeprowadzanych w odstępach 7-dniowych. Znaczne wydłużenie lub skrócenie czasu między kolejnymi wizytami może znacząco obniżyć efektywność kuracji.
Postępowanie po zabiegu (dotyczy partii poddanych redukcji trądziku):
zalecamy unikanie opalania się przez ok 4 tygodnie i stosowanie kremów z wysokim filtrem (SPF 30,50), odradzamy wykonywanie peelingów. Jeśli skóra jest zaczerwieniona lub odczuwamy pieczenie, polecamy stosowanie panthenolu lub alantanu w kremie.
Po zabiegu warto intensywnie nawilżać skórę, na kilka dni należy zrezygnować z sauny, basenu oraz gorących kąpieli.
Wasze pytania:
Terapia antytrądzikowa z użyciem światła IPL jest skierowana przede wszystkim do osób, które mają stany zapalne (ropne), ponieważ wiązka światła emitowana przez urządzenie IPL oddziałuje bakteriobójczo oraz blokuje dalsze namnażanie się komórek bakteryjnych. Dzięki temu następuje szybsze gojenie wcześniejszych stanów zapalnych oraz zahamowanie powstawania nowych zmian. Dla spotęgowania efektu leczniczego zabiegu, możemy połączyć go z peelingiem kawitacyjnym, który oczyści skórę z drobnych zaskórników. Należy jednak pamiętać wówczas o omijaniu stanów zapalnych, aby zapobiec rozwojowi bakterii, a co za tym idzie ich dalszemu rozprzestrzenianiu się.
IPL wytwarza fale świetlne o różnej długości. Emituje światło pulsacyjne, umożliwiając przeprowadzenie bezpiecznych zabiegów redukujących trądzik. Przy tym zabiegu wykorzystujemy długość fali około 400 nm (420 nm). Światło IPL ma za zadanie niszczyć namnażające się na skórze bakterie beztlenowe (P.Acnes) odpowiedzialne za zmiany zapalne w przebiegu trądziku. Efekt jest zauważalny już po pierwszym zabiegu. Tym samym wykazuje podobne działanie do antybiotyków, które są stosowane miejscowo. Nie można jednak łączyć antybiotykoterapii z zabiegami IPL. Stosowanie antybiotyku na skórę jest przeciwwskazaniem, ponieważ w miejscu jego aplikacji może dojść do poparzenia czy podrażnienia skóry. Dlatego też należy poinformować osobę, która przeprowadza zabieg usuwania trądziku, o wszelkich lekach stosowanych miejscowo na skórę. Trzeba pamiętać również o tym, że wykonanie zabiegu na obszarze po terapii antybiotykiem, jest możliwe dopiero po upływie min. dwóch tygodni od ostatniej aplikacji preparatu.
Przebarwienia
Przebarwienia są zaburzeniami barwnikowymi, które powstają na skutek nadmiernej produkcji lub nierównomiernego rozłożenia melaniny w skórze. Mogą być wrodzone albo spowodowane uszkodzeniami fizycznymi, jak poparzenia słoneczne, podrażnienia, urazy, światłoterapia, a także naturalny proces starzenia. Powstają najczęściej na skutek intensywnej ekspozycji na promienie słoneczne i występują w postaci mniejszych, bądź bardziej rozległych brązowych plam na skórze.
Zabiegi laserowe IPL w efektywny sposób redukują przebarwienia, ostudę, plamy posłoneczne i wątrobowe. Bezpośrednio po wykonaniu procedury dochodzi do ściemnienia zmiany, a następnie stopniowego złuszczenia, co prowadzi do jej redukcji lub zaniku. Po upływie około 2 tygodni od zakończenia kuracji skóra nabiera pięknego i jednolitego kolorytu, staje się świeża i gładka.
Przebarwienia mogą się jednak pojawić ponownie w przyszłości, ponieważ zabieg nie likwiduje skłonności do hiperpigmentacji, a jedynie usuwa jej skutki. Dlatego też bardzo ważnym elementem terapii jest profilaktyka oparta na unikaniu ekspozycji na promienie UV.
Zalecenia
Najlepsze efekty uzyskuje się po serii od 5 do 6 zabiegów przeprowadzanych w odstępach co 2-3 tygodnie. Znaczne wydłużenie lub skrócenie czasu między kolejnymi wizytami może znacząco obniżyć skuteczność terapii.
Postępowanie po zabiegu (dotyczy partii poddanych usuwaniu przebarwień)
- zalecamy unikanie opalania się przez ok 4 tygodnie i stosowanie kremów z wysokim filtrem (SPF 30,50)
- odradzamy wykonywanie peelingów
- jeśli skóra jest zaczerwieniona lub odczuwamy pieczenie, polecamy stosowanie panthenolu lub alantanu w kremie
- po zabiegu warto intensywnie nawilżać skórę i pić duże ilości wody
na kilka dni należy zrezygnować z sauny, basenu oraz gorących kąpieli - do kilku dni po usuwaniu przebarwień niewskazane jest stosowanie preparatów na bazie alkoholu.
Wasze pytania:
Zabieg likwidacji przebarwień przy użyciu technologii IPL oddziałuje bezpośrednio na melaninę, czyli barwnik występujący m.in. w skórze. W przypadku zmian czerwonych, potrądzikowych, tzw. pozapalnych, wiązka lasera nie zadziała wystarczająco skutecznie. Warto skupić się na leczeniu trądziku, dla uniknięcia dalszych powikłań na powierzchni skóry, a do wyleczenia przebarwień zastosować jedną z metod złuszczania. W przypadku pozapalnych przebarwień powstałych jako efekt trądziku, możemy zaproponować mikrodermabrazję lub eksfoliację z użyciem kwasów.
Przebarwienia są zaburzeniami barwnikowymi, które powstają na skutek nadmiernej produkcji lub nierównomiernego rozłożenia melaniny w skórze. Piegi natomiast należą do zmian barwnikowych, a ich występowanie związane jest z genetycznie uwarunkowanym szybszym tempem syntezy melaniny przez melanocyty. Dlatego też metoda usuwania przebarwień oparta na zastosowaniu urządzenia IPL może jedynie nieco rozjaśnić piegi, nie wyeliminuje ich jednak w 100%. Przy skłonności do występowania tego typu problemów, warto unikać słońca, regularnie stosować fotoprotekcję i zachować szczególną ostrożność przy wszelkich terapiach hormonalnych. Mogą one wydatnie przyczyniać się do pogłębiania zmian.